قوانین نظافت مشاعات، حفظ و نگهداری ساختمان

زندگی در آپارتمان، همسایگان یک ساختمان را ملزم به رعایت قوانینی می‌کند که برای به‌جاآوردنِ حُسن هم‌جواری یا همان چیزی که این روزها از آن با عنوان حق همسایه‌داری گفته می‌شود، تنظیم و جا افتاده است. درست است که این‌گونه قوانین در گروه قوانینِ شناخته‌شده از سال‌های دور پیش‌بینی نشده‌اند؛ اما برحسب نیازِ روز جوامع وضع شده و در صورت در نظر نگرفتن آن‌ها، جریمه‌هایی را برای فرد خاطی در نظر گرفته‌اند. یک سری از این قوانین و اصول به رعایت نظافت ساختمان، بخش‌های گوناگون آن و باید و نبایدهای آن مربوط می‌شود که در این مطلب آنها را بررسی خواهیم کرد.

نظافت قسمت‌های اشتراکی ساختمان یکی از موارد مصرف شارژ ساختمان است. مدیر ساختمان بخشی از شارژ ماهیانه را با توافق همه اهالی به نظافت هفتگی یا ماهانه پارکینگ، راهروها و حیاط ساختمان اختصاص می‌دهد. با این حال، همه افراد ساختمان ملزم به رعایت نظافت در این فضاها هستند. انداختن زباله در مشاعات، از جمله مواردی است که به زیرپاگذاشتن حقوق سایر اهالی ساختمان و بروز مشکلات می‌انجامد. مدیر ساختمان در این موارد باید به فرد خاطی تذکر بدهد. در صورت تکرار با امضای حداکثر اهالی واحدها، مدیر می‌تواند از شخص خاطی به‌دلیل رعایت‌نکردن نظافت، در مراجع قانونی شکایت کند.

جلوی درب منزل را تمیز نگه داریم

زمان بین هر دوره نظافت ساختمان در جلسات هیئت‌مدیره با رأی اکثریت مشخص می‌شود که معمولا ماهی یکبار تا ماهی دوبار است. در این مدت، قسمت ورودیِ واحدهای مسکونی به‌دلیل تردد بیشتر نسبت به سایر مشاعات، زودتر کثیف می‌شود. بنابراین ساکنان واحدها باید نسبت به پاکیزگی و رعایت نظافت ورودی واحدشان اقدام کنند. آلوده‌بودن ورودی واحدها سیمای ظاهری ساختمان را دستخوش تغییراتی ناخوشایند می‌کند که به بروز اختلاف میان اهالی منجر می‌شود.

زباله‌‌ها را تمیز بسته بندی کنیم

کشیده‌شدن رد زباله‌ها در راهرو و پارکینگ، یکی از موضوعات رایجِ موردبحثِ اهالی ساختمان است. برخی از شهروندان زباله‌ها به‌خصوص زباله‌های به‌اصطلاح آبدار را به‌خوبی بسته‌بندی نمی‌کنند. به همین دلیل، هنگام خروج از واحد مسکونی‌شان، شیرابه زباله کف آسانسور، راهرو و پارکینگ کشیده می‌شود. در این صورت فرد خاطی باید مسیر تردد را تمیز کند. اما گاهی دیده می‌شود که ردِ زباله‌ها تا تاریخ بعدی نظافت ساختمان روی زمین باقی می‌ماند که این موجب نارضایتی و گلایه سایر اهالی می‌شود. مدیر ساختمان برای پیشگیری از بروز این قبیل مشکلات می‌تواند کیسه‌های مخصوص زباله را از مبلغ شارژ دریافتی خریداری و در همه‌ واحدها توزیع کند.

زباله‌ها را ساعت 21 بیرون بگذاریم

همه می‌دانند که مأموران خدمات شهری از ساعت ۲۱ تا ۲۳ برای جمع‌آوری زباله مراجعه می‌کنند. بنابراین چند دقیقه پیش از ساعت ۲۱ بهترین زمان برای بیرون‌گذاشتن زباله‌هاست. متأسفانه در بسیاری از ساختمان‌ها دیده می‌شود که برخی از اهالی، زباله‌ها را در طول روز پشت در ورودی ساختمان یا حتی گوشه حیاط و پارکینگ می‌گذارند تا شب به مأمور خدمات شهری تحویل دهند. در این صورت، شیرابه زباله‌ها راه می‌افتد و بو و چهره بدی هم به محیط می‌دهد. برخی نیز پس از ساعت مراجعه مأموران خدمات شهری، زباله‌ها را بیرون از منزل می‌گذارند که به‌لطف گربه‌ها، صبح روز بعد سیمای اسفناکی ایجاد خواهد شد. بهتر است در همه این موارد، ساکنان واحدها به‌صورت انفرادی با شخص خاطی برخورد نکنند و فقط موضوع را به مدیر اطلاع بدهند.

جلوگیری از ریخت روغن خودرو در کف پارکینگ

پارکینگ بخشی از مشاعات است که نظافت آن از جمله موارد مصرفی شارژ ماهانه به شمار می‌رود؛ اما مانند سایر مشاعات همه موظف به رعایت بهداشت در آن هستند. یکی از مواردی که نظافت پارکینگ را تهدید می‌کند، روغن‌ریزی وسایل نقلیه است. اگر خودرو یا موتورسیکلتِ هر یک از اهالی روغن‌ریزی داشته باشد، او موظف است علاوه بر رفع مشکل در کوتاه‌مدت، پارکینگ را هم تمیز کند. در چنین مواردی، مدیر ساختمان پس از ارائه اخطار و در صورت تکرار موضوع، می‌تواند هزینه یک دوره نظافت کامل پارکینگ را از فرد خاطی اخذ تا نسبت به رفع آن اقدام کند.